ÇALIŞMA SAATLERİ:
PAZ-CTS: 9.00 - 19.00
HEMEN ARAYIN:
0 (216) 577 78 16
image

DSG Şanzıman Nedir?

Çift kavramalı şanzıman DSG ( Direct Shift Gearbox ) adı ile de bilinmektedir. Vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirmeye yarayan otomatik şanzımandır. Çift kavramalı şanzıman sistemi geleneksel otomatik ve düz vites şanzıman sistemlerine kıyasla daha fazla güç ve daha iyi bir yol kontrolü sağlamaktadır. İlk olan Volkswagen ( DSG ) ve Audi ( S-tronic ) tarafından kullanıcılar için hazırlanan ve piyasaya sürülen çift kavramalı şanzıman sistemleri daha sonrasında ise Nissan, Mitsubishi, BMW, Porsche gibi diğer öncü otomobil markaları tarafından da tercih edilmeye başlandı.

Bazı DSG şanzımanlar da debriyaj pedalı bulunmamakla birlikte kavrama olarak sağlanır veya ayrılır. Çoğu çift kavramalı şanzıman vites kolu veya direksiyon üzerinde bulunan kulakçıklar ile kullanıcılar için manuel bir kullanım özelliği de sunmaktadır. Kullanıcılar manuel mod ile araç kullanır iken kavrama yine araç tarafından otomatik olarak yapılır fakat sürücü hangi vitesi ne zaman seçileceğine karar verir. Çift kavramalı şanzıman manuel mod ile kullanılır iken seçilen vitesin motor devrini aşmadığı sürece kullanıcının komutlarını takip eder ve vites seçimini ona göre ayarlar.

DSG Şanzıman Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Çift kavramalı şanzımanlar ile diğer şanzımanların kullanımı arasında aslında pek fazla fark bulunmamaktadır. Yapıları gereği çift kavramalı şanzıman kullanır iken kullanıcılar daha fazla dikkat etmelidirler. Manuel şanzımanlar kullanılır iken yapılması gerekenlerin birçoğu çift kavramalı şanzımanlar içinde geçerlidir. DSG şanzımanlar manuel şanzımanlara göre daha hassas oldukları içen daha çabuk arıza ve sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çift taraflı şanzıman kullanan araç sahipleri ise araçlarının bakımlarını yapmaları ve manuel şanzıman kullanıcılarına göre araçlarına ve şanzımanlarına biraz daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir.

DSG Şanzıman Olumlu Yönleri

Çift kavramalı şanzımanların en belirgin özelliklerinden birisi de hızlı gaz tepkisi yani ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz de motor hızında düşüş olmaması bu durumda kullanıcılar için daha rahat bir yol tutuşu sağlıyor. Ayrıca çift kavramalı şanzıman sistemleri manuel şanzıman sistemlerine göre anlık çok hızlı vites değiştirme kabiliyetine sahiptir. Volkswagen DSG sisteminde vites yükseltmek için 8 ms ye ihtiyaç duyarken SMT sistemi kullanan Ferrari firması araçları için bu işlem süresi 150 ms olarak ölçülmüştür.

DSG Şanzıman Olumsuz Yönleri        

Çift kavramalı şanzıman sistemleri için de bazı dezavantajlar mevcut durumda diğer dişli şanzımanlar da olduğu gibi sabit vites sayısının olmaması ve şanzımanın motoru maksimum güç ve yakıt ekonomisi için en uygun hızda tutamamasıdır. Bu durumdan şikayet eden bazı kullanıcılar daha farklı şanzıman sistemlerine yönelse de hala çift kavramalı şanzıman sistemlerini kullanmaktadırlar.

DSG Şanzıman Tamiri

Her ürün de, her otomobil markasında ve her parça da olabileceği gibi çift kavramalı şanzıman sistemlerinde de kullanıcılar bazı sorunlar ile karşılaşabilmekte. Bu gibi durumlarda DSG şanzıman servisi hizmeti veren firmalara başvurabilirsiniz. Bunlarda bazıları ise araç sürüşünde vites yükseltme veya alçaltma esnasında araçta yaşanan titremeler, silkmeler başta olmak üzere, fazla yakıt kullanımı, kötü yol tutuşu ve kavrama, vitesler arasında boşluk gibi durumlarda yaşanabilmektedir.

Özellikle yakıt ve kavrama konusunda şikayetçi olan kullanıcılar aracın ekonomik özelliğinin ve güvenliğinin kaybolduğunu düşünüyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz şanzıman servisi hizmeti veren firmalardan birisi ise Aksoy Audi servisi’dir. Teknik servise götürülen araçlar alanında bilgi, uzman, deneyimli, yetenekli ve dinamik bir ekip tarafından araç arıza tespit ve tamiri yapıldıktan sonra kullanıcılara en iyi şekilde geri verilmektedir. Teknik servis çalışanları son teknoloji donanımları ile hem şanzıman mekaniği hem de şanzıman yazılımı konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu gibi sıkıntılar yaşayan kullanıcıların araçlarını teknik servise götürmelerini tavsiye ediyoruz. Teknik servisler de ayrıca motor tamiri gibi pek çok işlem daha yapılmaktadır.

Henüz Yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz.

Yorum yaz