ÇALIŞMA SAATLERİ:
PAZ-CTS: 9.00 - 19.00
HEMEN ARAYIN:
0 (216) 577 78 16
image

Motor Tamiri

Bakımı yapılmayan veya kötü kullanıma maruz motorlar araç için büyük sıkıntılar oluşturabileceği gibi kazalara sebebiyet verebilecek ölçüde arızalar çıkabilmektedir. Motor tamirinin nereler de yapıldığını öğrenmek ve motor tamiri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Motor Tamiri Nerelerde Yaptırılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi. Araba kullanıcıları için motor son derece önemli bir donanım. Motor bakımlarının periyodik olarak yapılması önemlidir. Araç kullanıcılarının herhangi bir motor arıza durumunda araçlarının garantisi olduğu sürece kullandıkları araçların yetkili firmasına veya teknik servislerine giderek arıza tespit ve tamir işlemlerini yaptırabilirler. Garantisi olmayan kullanıcılar ise oturdukları bölgelerde ki tamirhanelere giderek araçlarını tamir ettirebilirler.

Motor Tamiri 1

Aracımızda Yapabileceğimiz Küçük Tamirler

Bütün kullanıcılar araçlarına gözü gibi bakar ve başına bir şey gelmesini istemez. Her üründe olduğu gibi arabalarımızda da ufak çaplı arızalar çıkabilir. Bu gibi durumlarda iş kullanıcıya düşer uzman olmayı gerektirmeyen konularda yapılması gereken bazı küçük tamirler veya bakım işleri kullanıcılara kalır. Ancak unutulmamalı ki arabanızda kendi kendinize yapacağınız küçük tamirler konusunda önce bilgi sahibi olup sonra da aracınızın parçalarını iyi tanımalısınız.

Araç tamiri konusunda ne kadar yetenekli olursanız olun sizi aşabilecek durumlarda işin uzmanına danışmak veya anlaşmalı olduğunuz teknik servise arabanızı teslim etmek hem aracınızın ömrünün artmasına hem de sizin daha güvenli bir yol deneyimi yaşamanıza yardım edecektir. Aracımızda yapabileceğimiz küçük tamirler hakkında bilgi vermeye başlayalım. Aracımızın ana taşıyıcı donanımı olan lastikler aniden patlayıp sizin ve aracınızda ki yolcuların yolda kalmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar da aracınız da bulunan yedek lastik ile patlayan lastiği değiştirebilirsiniz.

Ayrıca kış mevsimin de hem kendinizin hem de yolcuların güvenliği için kış mevsimine özel kış lastiklerini de kullanmayı ihmal etmeyiniz. Araba aküsünün kutup başları oksitlenebilir veya yeterince sıkı bağlanmamış olabilir. Akünüzün boşalması ya da akım iletmemesi aracınızın çalışmasına engel olur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız akünüzü gres yağı ile temizleyebilirsiniz. Aracınızın soğutma sıvısının düzenli değişiminde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu yaparken sıvıyı hiçbir yere değdirmeden kaba boşaltmak gerekir çünkü kullandığınız sıvı toksiktir.

Arabanızın yağ değişimi konusunda da bilgi sahibi olup, düzenli kontrollerini yapabilir, gerektiğinde sıvı değişimi de yapabilirsiniz. Belirli aralıklar ile değişmesi gereken hava filtresinin tıkalı olması durumunda filtre arabanıza zarar verebilir. Bu durumda arabanızın performansını düşürür. Filtre değişimi ise sizin kolayca yapabileceğiniz bir bakım türüdür. Soğuk havalarda aracınızın ızgarası tıkanabilir bu gibi durumlarda kolaylıkla temin edebileceğiniz buz çözücü malzemeleri kullanabilirsiniz.

Motor Tamiri 2

Araç bakımının Önemi

Her cihazda veya kullanılan üründe olduğu gibi araçlarda da bazı sorunlar olmaktadır. Bu sorunlar kronik yani fabrika çıkışlı üretim sorunları olduğu gibi kullanıcı kaynaklı sorunlar da olabilmektedir. Kullanıcılar bu sorunları en aza indirgemek ve güvenli, arızasız bir sürüş için öncelikle araçlarının periyodik bakımlarını takip etmeli ve yaptırmalıdırlar. Düzenli periyodik bakımı takip edilmeyen ve periyodik bakımı düzenli yaptırılmayan araçlar ise ciddi sorunlarla karşılaşabilir hatta bu sorunlar aracınızın kaza yapmasına dahi sebep olabilir. Bu sorunlardan bazıları yağ eksiltme, yağ kaçırma, yağ yakma, yakıt tüketimi, motorun düzgün çalışmaması, motorun fazla ısınması ve sarsıntı yapması, motorun çalışmaması veya zor çalışmasıdır. Bu sorunlar aracınız ve sizin için kötü bir yol performansına neden olmaktadır.

 

Henüz Yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz.

Yorum yaz