ÇALIŞMA SAATLERİ:
PAZ-CTS: 9.00 - 19.00
HEMEN ARAYIN:
0 (216) 577 78 16
image

Yaz Bakımı Neden ve Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında hava yeterince sıcak olduğu için aracınızın motorunun daha çok soğumaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden aracınızın motorunda ve gücünde performans düşüklüğü olabilir. Performans değişikliği yaşamak istemiyorsanız aracınıza yapacağınız yaz bakımında motorunuzun hava filtresini değiştirmeniz gerekmektedir.

Ayrıca yaz bakımı yaptırmanın en önemli nedeni de klima bakımı yapılmasıdır. Yaz aylarında aracınızı kullanırken en çok ihtiyacınız olan şey serin hava olacağı için klima bakımızda yaz bakımında yapılmaktadır. Değiştirilen polen filtresi sayesinden temiz bir klima sisteminiz olmuş olacak. Yaz bakımı yapılan araçlarınızda yine motor yağı bakımı yapılmaktadır. Motor yağı bakımı sayesinde yaz aylarında çok ısınan motorunuzun sağlıklı çalışması sağlanmaktadır.

Yaz bakımda yine araçlarınızın tekerler kontrolü yapılmaktadır. Yaz bakımıyla birlikte araçlarınızdaki kış lastikleri çıkartılıp yaz lastikleri takılır. Burada önemli olan aracınıza eskimiş ve yıpranmış yaz lastikleri takmamaktır. Çünkü sıcak havalarda yollar yeterince sıcak olacağı için aracınızın lastikleri daha da çok eriyecektir. Bu erime de seyir halindeki aracınızın kayma yapmasına ve kazaya neden olabilir. Bu yüzden yaz bakımı esnasında aracınıza yeni lastikler taktırmanızda fayda var.

Aracınız yaz bakımdan ayrıca akünün kontrolüde yapılmaktadır. Çünkü kış aylarında biriken kir pas akünüzün arızalanmasına neden olur. Akünüzün kutupları ve kablo başları el fırça ile fırçalanarak tüm yüzeyleri temizlenir ve akü bağlantıları sıkılır. Akü sıvısı kontrol edilir ve su eksik ise aküye su eklenir. Yukarıda bahsedilen yaz bakımını aracınıza yaptırdığınız takdirde yaz aylarında aracınızı daha rahat kullanabileceksiniz. Ayrıca yaz bakımını yaptırmanız aracınızın periyodik bakımı geldiği zaman daha az masrafla kurtulmanızı sağlayacaktır ve aracınızı uzun yıllar kullanabileceksiniz.

 

Henüz Yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz.

Yorum yaz